Vypadávanie vlasov

Príčiny vypadávania vlasov sú veľmi rozmanité a môžu mať rôzne dôsledky pre jednotlivcov. Vypadávanie vlasov je prirodzeným biologickým fenoménom, pričom každý deň nám vypadáva približne 50 až 100 vlasov. Toto je úplne normálne a neznamená automaticky rednutie vlasov. Vlasy sa obnovujú prostredníctvom cyklov, ktoré zahŕňajú fázu rastu, pokoja, vypadávania a opätovného rastu.

Vypadavanie vlasov

Avšak niektoré situácie môžu spôsobiť zvýšené vypadávanie a rednutie vlasov. Tieto situácie môžu byť spôsobené narušením vlasového cyklu, zápalom poškodzujúcim vlasové folikuly, dedičnými alebo získanými anomáliami. Existuje tiež niekoľko faktorov, ktoré môžu ovplyvniť atraktivitu vlasov, ako sú stres, nedostatočná výživa, poruchy štítnej žľazy alebo užívanie určitých liekov.

Jednou z najbežnejších príčin vypadávania vlasov je androgénna alopécia, ktorá spôsobuje riedke vlasy u mužov aj žien. U mužov sa prejavuje rednutím vlasov na čele, stranách a temene hlavy, zatiaľ čo u žien ide o pomalé a difúzne rednutie vlasov po celej pokožke hlavy.

Ďalšou príčinou vypadávania vlasov môže byť hirsutizmus, ktorý je spojený s nadmerným ochlpením na niektorých častiach tela. Alopécia areata je autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje ohraničenú stratu vlasov.

Existuje tiež jazviaca alopécia, ktorá ničí vlasový folikul a nahrádza ho zjazveným tkanivom. Trichotillománia je porucha, pri ktorej jedinec má nutkanie trhať si vlasy, čo vedie k ich strate. Senescentná alopécia je vypadávanie vlasov, ktoré sa vyskytuje prirodzene s vekom a prejavuje sa trvalým rednutím vlasov po celej pokožke hlavy.

Je dôležité rozlíšiť medzi prirodzeným každodenným vypadávaním vlasov a alopéciou. Ak sa vlasová pokožka prejavuje, je dôležité podporovať rast vlasov. Existujú rôzne diagnostické metódy, ako je vyšetrenie pokožky hlavy a trichogram, ktoré môžu pomôcť identifikovať príčiny vypadávania vlasov a odporučiť vhodné liečebné metódy.

Vypadávanie vlasov je zložitý fenomén, ktorý môže mať rôzne príčiny. Je dôležité poradiť sa s dermatológom, ktorý môže poskytnúť individuálne odporúčania a navrhnúť vhodný vlasový prípravok na rednutie a vypadávanie vlasov.

Ako spoznať nadmerné vypadávanie vlasov u žien

Priznaky vypadavania vlasov

Nadmerné vypadávanie vlasov u žien naozaj môže byť problém a je dobré vedieť, čo naznačujú určité signály. Nadmerné vypadávanie vlasov totiž môže byť znakom, že s vašimi vlasy nie je všetko v poriadku. Možno ste si všimli aj toho, že vaše vlasy sú akési krehké a lámu sa ľahko – čo naznačuje ich oslabenú zdravotnú kondíciu.

Strata vlasov môže byť pre ženy zdrojom značného znepokojenia, či už je dôsledkom hormonálnych zmien po pôrode alebo úbytku spôsobeného vysadením antikoncepcie. Takýto nepríjemný stav ovplyvňuje sebavedomie ženy a celkovú kvalitu života.

Identifikácia hlavných príčin pre vypadávania vlasov u žien

  • Strata vlasov po vysadení antikoncepcie
  • Vypadávanie vlasov po pôrode
  • Vypadávanie vlasov po kojení
  • Vypadávanie vlasov v rôznych ročných obdobiach
  • Androgénna alopécia

Štatistické údaje naznačujú, že približne 30 % žien zaznamená počas svojej existencie signifikantné redukcie v hustote vlasov, pričom dedičné aspekty taktiež hrajú nemalú rolu. Stres  môže indukovať telogénne efluvium; proces charakterizovaný nástupom pokojovej fázy rastu vlasov a ich nasledujúcim zvýšením strát.

telogenne-efluvium

Podobne podvýživa a nedostatok prvkov ako železo, zinok a B-vitamíny sú zapletené do problematickej matrice slabnutia vlasovej štruktúry a jej nadmernej straty.

Chronické patologické stavy vrátane hypotyreózy, diabetu typu 1 či 2, lupusu alebo anémie majú bezpochyby svoje miesto medzi determinantmi ovplyvňujúcimi kondíciu pokožky hlavy a rast vlasov. Niektoré lieky na reguláciu cholesterolu, krvného tlaku môžu paradoxne slabo reagovať s integritou folikulárnych jednotiek. Výsledkom je nadmerné vypadávanie vlasov.

Vypadávanie vlasov po vysadení antikoncepcie

Antikoncepčné prostriedky bežne obsahujú hormóny, ktoré majú vplyv na cyklus rastu vlasov, pričom ich vynechanie po ukončení liečby môže vyvolať prudký vzostup vypadávania vlasov.

Fenomén známy ako telogénne efluvium je typicky prechodného charakteru a predstavuje reakciu na hormonálne výkyvy.

Empirické štúdie uvádzajú, že približne 60 percent žien eviduje určitý stupeň straty vlasov po vysadení antikoncepcie.

antikoncepcia-vypadavanie-vlasov

Antikoncepcia obsahuje hormóny, ktoré majú vplyv na cyklus rastu vlasov

Avšak tento stav sa zvykne normalizovať v intervale šiestich mesiacov až jedného roku. Reakcie jednotlivých žien na prerušenie podania antikoncepcie sa líšia; niektoré prejavujú len minimálne symptómy, iné trpia výraznými stratami vlasovej hmoty.

Vypadávanie vlasov po pôrode

Ženské telo prechádza po pôrode radom premien, ktorých dopad sa neminie ani na kondíciu vlasov. Počas gravidity sú hladiny hormónov zvýšené, čo obyčajne vedie k revitalizácii a hustote vlasovej koruny - hormóny totiž zadržiavajú ich stratu.

vypadavanie-vlasov-po-porode

Avšak po narodení dieťaťa dochádza k poklesu týchto hladín, čím vlasy opäť podliehajú bežnému cyklu a ako nevyhnutný dôsledok tohto procesu môže nastúpiť intenzívnejšie vypadávanie vlasov

Hormonálne oscilácie nie sú jediným faktorom – aj psychické napätie spojené so starostlivosťou o novorodenca či chronický nedostatok spánku môže negatívne ovplyvniť regeneráciu vlasov. Ďalšími rizikami býva nedostatok nutričných prvkov, najmä ak matka neuvedomene uprednostňuje stravu chudobnú na esenciálne vitamíny a minerály. Posilnenie tela prostredníctvom regulárnej fyzickej aktivity a implementácii vyrovnaných stravovacích zvyklostí môže urýchliť proces regenerácie vlasov po pôrode.

Dopady kojenia na hustotu a kvalitu vlasov

Laktácia predstavuje obdobie, v ktorom ženy môžu pozorovať zmeny v kvalite vlasov. Hormonálne oscilácie spojené s kojením majú potenciál modulovať rastový cyklus a dynamiku vypadávania vlasov. Zvýšené hladiny prolaktínu, hormónu esenciálneho pri produkcii materského mlieka, môžu nepriamo ovplyvniť integritu pokožky hlavy.

kojenie-vypadavanie-vlasov

Niektoré ženy pri kojení  prechádzajú redukciou hustoty, iné registrujú ich revitalizáciu. Tento fenomén je silne individuálny a ovplyvnený širokým spektrom premenných ako genetická predispozícia či celková vitalita organizmu matky.

Efektívne stratégie na zastavenie vypadávania vlasov u žien

Optimalizácia príjmu živín predstavuje fundamentálny krok v prevencii straty vlasov. Adekvátne zastúpenie bielkovín, esenciálneho železa a zinku, nenasýtených omega-3 mastných kyselín, ako aj vitamínov skupiny B, C, E a A je preukázateľne prospešné pri ochrane hustoty vlasov.

vitamin-vypadavanie-vlasov

Každý uvedený mikronutrient má svoju jedinečnú úlohu vo fyziológii rastu vlasového vlákna. Podpora fyzického zdravia prostredníctvom cvičenia a efektívnej regulácie stresu sa tiež ukazuje byť kľúčom k posilneniu vitality pokožky hlavy; disciplíny ako joga či meditácia môžu efektívne modulovať hladiny kortizolu s potenciálom negatívne ovplyvňovať folikulárnu funkciu.

Používanie šetrných produktov pre starostlivosť o vlasy a minimalizácia expozície chemickým látkam či teplotným procedúram môže znásobiť ochranu proti mechanickému poškodeniu a teda preventívne pôsobiť proti nadmernej strate vlasov.

Konečnou etapou komplexného manažmentu je konzultácia so špecialistami – dermatológmi alebo trichológmi – schopnými identifikovať prítomnosť serióznych patológií spojených so zriedením vlasovej pokrývky a navrhnúť cielené terapeutické postupy.

Profesionálna intervencia otvára možnosti na efektívnu stabilizáciu procesov vedúcich k alopecii a dokonca i jej reverzibilite.

Možné príčiny vypadávania vlasov u mužov

Čo zapríčiňuje to, že chlapom vypadávajú vlasy viac ako obvykle? No, dôvodov je hneď celý zoznam a každý pán predstavuje príbeh sám osebe.

Hormonálna nerovnováha, presnejšie povedané prebytok dihydrotestosteronu (DHT), je často hlavným vinníkom pri nadmernom vypadávaní vlasov u chlapov. Tento zákerný hormón má tendenciu zmršťovať naše vlasové folikuly do takej miery, že nakoniec strácajú silu a jednoducho odchádzajú tam, kam už vlasy nenarastú.

vypadavanie vlasov u muzov

Ďalším vinníkom je stres – mentálny či fyzický – má schopnosť ovplyvniť doslova každú bunku vo vašom tele a vlasy nie sú výnimkou. Pretože keď sa ocitnete pod tlakom, váš organizmus šikovne redistribuuje živiny tam, kde ich najviac potrebuje a úbohé vlasy zostanú na chvoste priorít. A ak ste nedávno prekonali chorobu alebo operáciu alebo zažili veľký emočný otras, nemusíme sa diviť tomu stavu vašej koruny krásy.

Vplyv stravy na vypadávanie vlasov

To čo jeme môže mať poriadny dopad na naše vlasy. Či už je to málo železa vo vašej strave alebo nedostatok tých dobrých vitamínov ako B-komplex a biotín, všetko sa môže podpísať pod nepríjemné nadmerné vypadávanie vlasov.

Genetiku máme rôznu a niekedy nám do kolíska prihodí takzvanú androgénnu alopéciu – dedičnú vlastnosť, ktorá sa šíri rodinnou líniou. A čo taký stres – už ste si všimli, aký veľký dopad môže mať na naše zdravie? Keď príde na vypadávanie vlasov muži by nemali ignorovať negatívny vplyv stresu. Aj keď ho berieme ako neodmysliteľnú súčasť života, jeho dlhotrvajúce následky sa môžu prejaviť práve na tom, ako husté máme vlasy.

Ďalej tu máme chemické produkty - gély a vosky na úpravu účesu alebo aj farbivá. Ironicky tieto veci pomáhajú mužom držať ich vlasy pekne na mieste, ale ak ich používame pravidelne, mohli by sme im skôr ublížiť ako prospieť.

Vplyv astigmatizmu na zdravie vlasov

Áno, máte to správne. Ten bežný problém so zrakom, astigmatizmus, by vám mohol robiť neporiadok aj s vlasmi. Ako je toto možné? No predstavte si, že vaše telo sa musí neustále napínať pri pokusoch vidieť jasnejšie – a to ho poriadne vyčerpáva.

astigmatizmus-vypadavanie-vlasov

Netušíte, aké náročné je neustále žmúriť oči a stískať ich, aby ste dovideli lepšie? Vaše oko robí nadčasy a vášmu telu chýba energia, ktorú by inak venovalo na obnovu tých krásnych vlasov. Takže keď astigmatizmus ignorujete, môže sa stať prekvapujúcim nepriateľom vašej hrivy.

Doplnky pre zdravie očí s 30 % zľavou

Nie že by sme z astigmatizmu chceli robiť hlavného podozrivého za nadmerné vypadávanie vlasov; medzi nimi neexistuje priama súvislosť. Keď máme problémy so zrakom a tlak na nás rastie, naše telo začne produkovať viac kortizolu -  hormón stresu! A presne ten môže miešať do kariet celému cyklu rastu vašich folikulov.

Či už ste muž alebo žena bojujúca s vypadávaním vlasov - nezanedbajte svoje oči! Nie len pre ostrý zrak ale aj pre silnú a zdravou korunu krásy na hlave.

Ako domino kocky, keď sa jedna vec v našom tele pokazí, môže to spustiť reťazovú reakciu. Je fakt dôležité sledovať zdravie očí a uistiť sa, že máte správnu dioptriu - nech už ide o okuliare alebo kontaktné šošovky. Verte mi, s pravidelnými kontrolami u očného a perfektnou korekciou nemusí byť dobrý zrak len sen. Dokonca to môže pomôcť odhaliť ten “neviditeľný” stres a viesť nás k lepšiemu celkovému zdraviu.

Prečo vypadávajú vlasy viac v určitom období

vypadavanie vlasov pocas sezony

Nestalo sa vám už, že práve keď príde jar alebo jeseň, si náhle hovoríte: “Ach, prečo mi zase tak padajú vlasy?” Toto nadmerné vypadávanie vlasov má svoje opodstatnenie, rovnako ako príroda mení šaty, naše hlavy reagujú podobne a chcú byť tiež „in“.

Zmeny teploty a svetelných podmienok majú následky. Veď predstavte si – raz je tu horúco ako v pekle a hneď na to studený dych jesene.

Starostlivosť o vlasy na zníženie vypadávania

Uvedomili ste si niekedy, že občas je menej viac? Presne to platí, keď ide o vašu korunu krásy – vlasy. To neustále skúšanie nových vlasových prípravkov a rôznych techník úpravy? No, práve táto nadmerná starostlivosť o vlasy nemusí byť dobrý nápad.

kozmetika-starostlivost-vlasy

Kľúčové je vybrať taký šampón a kondicionér, ktoré budú jemné nielen k vašim vlasom ale aj pokožke hlavy. Ak sa stretneme s problémami ako je nadmerné vypadávanie vlasov, zamerajte sa na produkty, ktoré posilnia korienky a pomôžu vlasom podrastať. Ako často mávate fén a žehličku vo svojich rukách? Vedeli

Vitamíny a doplnky proti vypadávaniu vlasov

Veľa ľudí začne svoj boj proti nadmernému vypadávaniu vlasov práve návštevou lekárne - miesta plného vitamínov a doplnkov stravy, ktoré slúžia ako štít ochraňujúci každý jeden vlások na vašej hlave.  Vo väčšine z nich vedie prím biotín, áno ten známy vitamín B7.

Ako si vybrať tie správne doplnky a vitamíny pre vaše vlasy? Je to trochu ako detektívna práca; musíme objaviť perfektný mix vitamínov a minerálov šité na mieru pre vaše konkrétne potreby. Každý má predsa inak nastavený organizmus.

Vitamín C má skvelé antioxidatívne účinky, posilňuje imunitu, a dokáže aj ozdraviť pokožku hlavy. A čo tak kolagén? V beauty priemysle ho majú za zázračný elixír mladosti a pevnosti. Asi budete súhlasiť – informácií je ako maku, no vybrať to správne riešenie pre vaše vlasy chce čas a občas aj štipku odvahy. Ale predstavte si – stačila by jedna tabletku každé ráno a hop! Vaše starosti so vlasmi by boli fuč.

Pamätáte si, čo vám hovorili staré mamy? Že sa odzrkadľujeme v tom, čo zjeme - a keď príde na vlasy, to platí dvojnásobne! Vlasy prezradia veľa o tom, ako sa stravujeme. Skúste si to skontrolovať: Máte vo svojej diéte dosť železa a bielkovín? Ako ste na tom s vitamínmi a minerálmi? Naša príroda je plná skvostov plných živín - pomaranče, jablká, špenát…?

A čo antioxidanty? Ste verným fanúšikom surového mixu zeleniny a ovocia alebo ešte váhate dať im šancu? Nezabudnite ani na omega-3 mastné kyseliny - rozhodne majú svoje miesto pre silu a pružnosť vašich vlasov. Takže kde ich zoženiete? Losos na tanieri by mal byť samozrejmosťou, podobne ako hŕstka chia semienok alebo orechov.

Antikoncepčné prostriedky bežne obsahujú hormóny, ktoré majú vplyv na cyklus rastu vlasov, pričom ich vynechanie po ukončení liečby môže vyvolať prudký vzostup vypadávania vlasov.

Počas gravidity sú hladiny hormónov zvýšené, čo obyčajne vedie k revitalizácii a hustote vlasov. – hormóny totiž zadržiavajú ich stratu.

Avšak po narodení dieťaťa dochádza k poklesu hladín hormónov, čím vlasy opäť podliehajú bežnému cyklu a ako nevyhnutný dôsledok tohto procesu môže nastúpiť intenzívnejšie vypadávanie vlasov.

Hormonálne oscilácie spojené s kojením majú potenciál modulovať rastový cyklus a dynamiku vypadávania vlasov. Zvýšené hladiny prolaktínu, hormónu esenciálneho pri produkcii materského mlieka, môžu nepriamo ovplyvniť integritu pokožky hlavy.

Hormonálna nerovnováha, presnejšie povedané prebytok dihydrotestosteronu (DHT), je častou príčinou pri nadmernom vypadávaní vlasov u chlapov. Hormón  DHT má tendenciu zmršťovať vlasové folikuly. Ďalšou častou príčinou je stres – mentálny či fyzický – má schopnosť ovplyvniť doslova každú bunku vo vašom tele a vlasy nie sú výnimkou.

Astigmatizmus má nepriamy súvis s vypadávaním vlasov. Keď máme problémy so zrakom a dochádza k stresovým situáciám spojeným s vyššou námahou oka, naše telo začne produkovať viac kortizolu –  hormón stresu!